Na wakacje: Malediwy

Przewodnik turystyczny: Malediwy

Pogoda w Malediwy

Częściowe zachmurzenie
31°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Północne Atole – to rewelacyjne miejsce dla osób chcących odpocząć od zgiełku i tłumów, gdyż nie wykształciła się jeszcze tam infrastruktura turystyczna.
 • Centralne Atole – to najczęściej odwiedzane miejsce przez płetwonurków ze względu na niesamowite podwodne widoki. Tu także znajduje się najczęściej odwiedzany Atol Male, na którym znajduje się stolica kraju, będąca w zasadzie jedynym ośrodkiem miejskim w kraju.
 • Południowe Atole - zachwycają swoją egzotyczną i osobliwą przyrodą, a w szczególności pięknymi białymi plażami oraz nieskazitelnie czystą i lazurową wodą.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Male, Hithadhoo, Fuvammulah, Kulhudhuffushi, Thinadhoo.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Islamic Centre, Huskuru Miskiiy, Muzeum Narodowe w Male, Mulee-Aage.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Haa Alifu Atol, Baa Atol, Alifu Alifu Atol, Alifu Dhaalu Atol, Kaafu Atol, Gaafu Alifu Atol.

Geografia i przyroda

Melediwy to archipelag położony na Oceanie Indyjskim, na południowy-zachód od Półwyspu Indyjskiego. Składa się z ok. 1 300 niewielkich koralowych wysp. Powstałe praktycznie w całości z korali porastających grzbiet podmorskiego łańcucha wulkanicznego. Malediwy są wyspami ściśle nizinnymi, najwyższe wzniesienie nie przekracza 5 m n.p.m. Archipelag składa się nie tylko z wysp koralowych ale również z piaszczystych łach i wynurzonych fragmentów raf koralowych. Atole Południowe i Centralne znajdują się w strefie klimatu równikowego, natomiast Atole Północne w strefie klimatu podrównikowego. Melediwy cechują się wysokimi stałymi temperaturami o niewielkich dobowych wahaniach. W centralnej i południowej części archipelagu temperatura w ciągu roku oscyluje w granicach 26°C – 30°C natomiast na północy 24°C - 32°C. Na temperaturę powietrza ogromny wpływ mają monsuny wiejące z północnego-zachodu i południowego-wschodu. Dominującą formacją roślinną na wyspach są lasy tropikalne, które zajmują 3% powierzchni kraju.

Historia

Pierwszymi osadnikami na archipelagu byli buddyści pochodzący ze Sri Lnki i południowych Indii. Ok. roku 1100 rządy na wyspach zaczęli sprawować sułtaniz dynastii Didi, którzy rządzili krajem do 1968 roku. Z biegiem lat islam zaczął coraz silnie zakorzeniać się i tym samym wyparł pierwotną religię – buddyzm. W XVI wieku władzę na wyspie chcieli przejąć Portugalczycy, w XVII wieku Holendrzy jedynka udało się do dopiero Brytyjczykom w 1887 rok. Malediwy do połowy XX wieku stały się protektoratem brytyjskim. W 1965 roku archipelag odzyskały niepodległość, najpierw jako sułtanat a potem jako republika Malediwy. W 1982 roku stały się członkiem Wspólnoty Narodów. Od 1978 roku dyktatorką władzę sprawuje Maumoon Abdul Gayoom.

Sport i rekreacja

 • Maledywy są miejscem często odwiedzanym przez płetwonurków oraz amatorów nurkowania. Mieści się tam wiele szkół nurkowania, jednak co najważniejsze, wody Oceanu Indyjskiego są niezwykle ciepłe, co uprzyjemnia podziwianie podwodnego świata.
 • Łowienie ryb jest jedną z ulubionych i najprzyjemniejszych atrakcji odpoczywających na wyspch turystów. Doskonałą opcją jest wypożyczenie tradycyjnej, malediwskiej łodzi i wybranie się w kilkudniowy rejs wędkarski, gdzie masa podziwiać różnobarwne ryb i inne zwierzęta wodne.
 • Sporty wodne jak żeglarstwo, windsurfing i surfing są na archipelagu bardzo popularne, dlatego miłośnicy tych sportów na pewno nie będą się nudzić. Do tego piękne widoki i niezwykle ciepła woda spowodują, że nikt nie będzie chciał stamtąd wyjechać.
 • Malediwy to kilkaset wysepek które najlepiej zwiedzać łodzią. Takie wycieczki organizowane są w dwojaki sposoby: jako ucieczka od ludzi z piknikami i kolacjami na opuszczonych plażach oraz pełne przygód i adrenaliny eskapady wraz z trekkingiem po lokalnej dżungli.
 • W zawiązku z tym, że Malediwy są jednym z pięciu miejsc na świecie, gdzie warunki do obserwowania delfinów są najlepsze, dlatego też niezwykle popularne stały się wyprawy łodziami w celu podziwiany tych pięknych zwierząt.

Warto wiedzieć

 • Waluta – rupia malediwska (MVR), 1USD = 12,8 MVR, 1 EUR = 17,2 MVR (stan na 08.2011).
 • Wizy – nie jest wymagana dla obywateli Polski.
 • Czas – czas polski plus 4 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Malediwy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  29°C
  opady:
  11.4 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  230°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:20
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.20°C max.28°C
  opady:
  16.9 mm
  wiatr:
  268°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.28°C
  opady:
  6.9 mm
  wiatr:
  266°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:19
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.28°C max.29°C
  opady:
  10.4 mm
  wiatr:
  247°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.28°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  263°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:19

Malediwy - klimat w Malediwy

Wyszukiwarka wczasów